FANDOM


Attribution: Edit

This page uses content from Wikipedia. The original content was/is at Wikipedia:File:Flag of the Czech Republic.svg.

The following users contributed to this page: Fedor204, Fibonacci, Shybird, Li-sung, -xfi-, Phlegmatic, Er Komandante, Pumbaa80, C41n, Denelson83, Madden, Dzordzm, Pfctdayelise, Klemen Kocjancic, V-ball, Ratatosk, Stephanie, Pseudomoi, Wiki-vr, Nightstallion

Summary Edit

Česko-Slovenská vlajka ako jediný zo symbolov prijatých parlamentom republiky 30. marca 1920 stále platí.

Použitie modrého klinu na bielo-červenej vlajke sa zdôvodňovalo tým, že modrá farba vlajky reprezentuje Slovensko. Trojuholníkový klin podľa podpredseda ústavného výboru Hnídeka, ktorý pred hlasovaním o štátnych symboloch uviedol, že modrá farba vlajky podľa neho vyjadruje tri vrchy na slovenskom znaku.

V ľudovej tradícii sa hovorilo o bielej ako o farbe čistoty, červená mala pripomínať krv preliatu za slobodu a modrá pokojnú, bezoblačnú oblohu. Výška klinu siaha až do polovice. Modrý klin vyhovoval aj ideologicky: modrá farba so zvyšnými dvoma dokonale splývala a naznačovala tak jednotu a nedeliteľnosť štátu. Klin spĺňal aj požiadavku viania a smeru. Vlajka sa dala ľahko zhotoviť a bola zreteľne odlišná od symbolov iných štátov. Po veľkých sporoch sa stala 1. januára 1993 vlajkou Českej republiky. Modrá farba na nej sa už interpretuje ako symbol Moravy.

|Source=* -xfi-'s file

  • -xfi-'s code
  • Zirland's codes of colors

|Date= March 20 2006 |Author= * special commission (of code): SVG version by cs:-xfi-.

  • Colors according to Appendix No. 3 of czech legal Act 3/1993. cs:Zirland.

|Permission=Public Domain |other_versions= }}

Usage Tips Edit

Licensing Edit

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.